PRVA POMOĆ
Prva pomoć je skup radnji kojima se pomaže ozlijeđenoj ili iznenada oboljeloj osobi na mjestu događaja, prije dolaska hitne medicinske službe ili drugih kvalificiranih zdravstvenih djelatnika. Prvu pomoć pruža osoba koja se zatekne na mjestu nesreće. O njezinom poznavanju prve pomoći ovisi daljnji tijek spašavanja, osiguravanje brze intervencije hitnih službi i u konačnici uspješnost spašavanja. Primjena postupaka prve pomoći početak je pomaganja i zbrinjavanja ozlijeđene ili naglo oboljele osobe. Primjenjuje se s ciljem spašavanja života, sprečavanja nastanka komplikacija i invalidnosti i skraćivanja trajanja liječenja i oporavka.
Međunarodna federacija društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (IFRC) je više od 100 godina nositelj edukacije stanovništva iz prve pomoći, ali i najveći pružatelj pomoći na mjestima nesreća diljem svijeta. Na tečajevima Crvenog križa godišnje se za pružanje prve pomoći osposobi više od 14 milijuna osoba diljem svijeta u 77 nacionalnih društava.
Osposobljavanje za pružanje prve pomoći Hrvatski Crveni križ provodi izravno ili putem društava Crvenog križa, u skladu sa Zakonom o Hrvatskom Crvenom križu (NN 71/10), odnosno javnim ovlastima definiranima u članku 8. točkama 7., 8., 9. i 10. Zakona o Hrvatskom Crvenom križu.
Građanima su ponuđeni edukativni programi koji su po broju sati trajanja obuke i odabranim temama prilagođeni potrebama i interesima različitih populacijskih skupina: volonterima Crvenog križa, kandidatima za vozače u auto školama, radnicima na radnom mjestu, djeci u osnovnim školama, mladima u srednjim školama, spasiocima na vodi kao i ekipama prve pomoći za izvršavanje zadaća u slučaju katastrofa i izvanrednih situacija.
U cilju još kvalitetnije edukacije iz prve pomoći, Međunarodna federacija društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca pokreće „Globalnu inicijativu o prvoj pomoći 2014 – 2020“ čiji je cilj povećati broj osoba educiranih za pružanje prve pomoći i broj zajednica pripremljenih za spašavanje života u kriznim situacijama. Aktivnosti će se provoditi pod motom „Prva pomoć za sve“.
Prva pomoć kao aktivnost GDCK Crikvenica
Pripreme za natjecanja mladih GDCK Crikvenica provode se u dvije kategorije – osnovna škola – podmladak i srednja škola – mladi. Natjecanja su uvrštena u sustav školskih natjecanja. Pobjednici na gradskom natjecanju sudjeluju na međužupanijskom natjecanju mladih Hrvatskog Crvenog križa.
GDCK Crikvenica provodi i tečajeve prve pomoći za kandidate za vozače motornih vozila kao i za zaštitu na radu.
GDCK Crikvenica, sa ciljem popularizacije prve pomoći, provodi i razne promidžbene aktivnosti i manifestacije poput obilježavanja Svjetskog dana prve pomoći.
DOBROVOLJNO DAVANJE KRVI
Hrvatski Crveni križ, koji je utemeljitelj dobrovoljnog davanja krvi u Republici Hrvatskoj promiče dobrovoljno davanje krvi te organizira i provodi akcije davanja krvi; okuplja davatelje i vodi evidenciju davatelja, te izdaje potvrde i dodjeljuje priznanja davateljima.
Davanje krvi provodi se po načelima:
- Dobrovoljnosti
- Solidarnosti
- Anonimnosti i
- Besplatnosti
Hrvatski Crveni križ se prigodnim zahvalnicama zahvaljuje davateljima krvi u Hrvatskoj. U njihovu čast, 25. listopada proglašen je u Hrvatskoj Danom dobrovoljnih davatelja krvi. Svjetski dan dobrovoljnih davatelja krvi je 14. lipnja.
Na području Grada Crikvenice godišnje se prikupi u prosjeku 400 doza krvi na terenskim akcijama koja se održavaju četiri puta godišnje u organizaciji GDCK Crikvenica, u suradnji s Trasnfuziološkom službom KBC-a Rijeka.
GDCK Crikvenica se bavi animacijom i pozivanjem davatelja na akciju, vodi evidenciju i izdaje potrebne potvrde, prvi su kontakt s davateljima na samoj akciji, organizira zahvalni obrok i brine o nagrađivanju davatelja. Organizacijom ekstra akcija za ciljane skupine (maturanti, žene), nastoji se privući što veći broj darivatelja. Za maturante se organiziraju i posebna edukativna predavanja na temu dobrovoljnog darivanja krvi, kako bi se motivirao što veći broj mladih, novih darivatelja.
Povodom dana dobrovoljnih davatelja krvi u Republici Hrvatskoj, 25. listopada tradicionalno se organizira svečana skupština Aktiva DDK na kojoj se dodijeljuju priznanja darivateljima – jubilarcima, a članove Kluba 100+ svake godine primi i gradonačelnik Grada Crikvenice.
Tko je dobrovoljni davatelj krvi?
Dobrovoljni davatelj krvi je osoba koja daje krv, plazmu ili druge sastojke krvi dragovoljno i za to nije plaćena niti u novčanom niti u nekom drugom obliku koji bi mogao biti zamjena za novac.
Kako se postaje dobrovoljni davatelj krvi?
Jednostavno – najprije morate donijeti odluku da želite davati krv i tako spašavati živote te pridonijeti liječenju ozlijeđenih ili bolesnih ljudi.
Javite se u svoje društvo Crvenog križa. Davanje krvi je povlastica zdravih ljudi jer samo zdrava osoba može biti davatelj krvi.
Koliko često i tko može dati krv?
Krv mogu dati zdrave osobe od 18 do 65 godina starosti.
Muškarci mogu dati krv svaka 3 mjeseca, a žene svaka 4 mjeseca.
Koji su razlozi privremenog odbijanja davatelja?
Razlozi privremenog odbijanja davatelja:
- nizak hemoglobin,
- visoki ili niski krvni tlak,
- žene za vrijeme menstruacije, trudnoće ili dojenja,
- lakše akutne bolesti (hunjavica, prehlada),
- tetovaža i piercing,
- alkoholizirano stanje,
- uzimanje antibiotika,
- cijepljene osobe,
- nakon primanja transfuzije,
- nakon operativnih zahvata i sl.
Ovo su samo neki od razloga privremenog odbijanja. Konačnu odluku donosi liječnik prilikom pregleda i razgovora s davateljem prije samog čina davanja krvi.
Ako ne možete dati krv – NE OČAJAVAJTE!
Pomoći možete i kao animator davalaštva krvi u svojoj sredini. Javite se u svoj Crveni križ!
Može li čovjek davanjem krvi dobiti AIDS?
NE – to nije moguće! Davanjem krvi ne može se dobiti niti AIDS niti bilo koja druga bolest. Pribor koji se koristi prigodom uzimanja krvi je zapakiran, sterilan i za jednokratnu uporabu.
Može li davanje krvi biti štetno za ljudsko zdravlje?
NE – zdravi organizam ima uvijek dovoljne količine krvi (oko 5 litara). Dobrovoljnim davanjem krvi ujedno kontroliramo naše zdravlje. Prilikom svakog davanja krvi, davatelj prolazi liječnički pregled, kontrolira razinu željeza u krvi, a njegova krv se testira na AIDS, hepatitis i sifilis. Određuje se i pripadnost krvnoj grupi (A, B, AB, O; svaka može biti Rh + ili Rh -).
Kako se sve može dati krv?
Najčešći način davanja krvi jest “klasično” davanje, što znači uzimanje jedne pune doze krvi od 450 mililitara.
Također se mogu uzimati pojedini sastojci krvi, što zovemo davanje na aparatu – staničnom separatoru.
Koliko traje davanje krvi?
Nakon liječničkog pregleda i određivanja hemoglobina u krvi, klasično davanje krvi traje desetak minuta.
Nakon toga je predviđeno vrijeme za odmor uz druženje s drugim davateljima te osvježenje uz lagani obrok i bezalkoholno piće.
Treba li jesti prije davanja krvi?
Nije poželjno biti natašte. Preporuča se lagani obrok nekoliko sati prije davanja krvi. Zbog bolesnika koji će primiti darovanu krv, NE preporuča se jesti izrazito masnu hranu ili piti alkohol 8 sati prije davanja krvi.
PRIPREMA I ODGOVOR NA KATASTROFE
Hrvatski Crveni križ sastavni je dio sustava zaštite i spašavanja u Republici Hrvatskoj.
Priprema ekipa za djelovanje u katastrofama i izvanrednim situacijama organizira se na lokalnoj razini kroz osposobljavanje gradskih i županijskih interventnih timova.
Svaki član usvaja osnovna znanja iz prve pomoći, psihosocijalne podrške, sigurnosti i samozaštite te komunikacije. Zatim se specijalizira iz nekog od područja: prve pomoći (napredna obuka), procjene situacije, poslova službe traženja, organizacije prihvata i smještaja ili osiguranja pitke vode i minimalnih higijenskih uvjeta.
SLUŽBA TRAŽENJA
Služba traženja jedna je od najstarijih djelatnosti Hrvatskog Crvenog križa. Njena zadaća je izvješćivanje o žrtvama oružanih sukoba ili prirodnih katastrofa i provođenje postupaka traženja nestalih osoba te omogućavanje uspostavljanja što bržeg kontakta među razdvojenim članovima obitelji.
Svoj rad temelji na Ženevskim konvencijama, njihovim Dopunskim protokolima, rezolucijama međunarodnih konferencija Crvenog križa i Crvenog polumjeseca o nestalim osobama, Strategiji obnavljanja obiteljskih veza Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (2008. – 2018.), Zakonu o Hrvatskom Crvenom križu (NN 71/2010), te Pravilniku o Službi traženja Hrvatskog Crvenog križa (NN 52/07).
Služba traženja pruža usluge traženja i tražiteljima azila, žrtvama trgovanja ljudima te drugim migrantima. Također se traže osobe nestale u prirodnim nepogodama te članovi obitelji koji su izgubili kontakt zbog ekonomskih i drugih migracija.
Nacionalni ured Službe traženja Hrvatskog Crvenog križa provodi aktivnosti na obnavljanju obiteljskih veza surađujući na međunarodnom planu sa službama traženja drugih nacionalnih društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, Međunarodnom službom traženja u Arolsenu i Središnjom službom traženja u Ženevi.
Unutarnja organizacija Službe traženja razvila se u mrežu koja djeluje na svim razinama organizacijskog ustroja Hrvatskog Crvenog križa.
Postupak traženja pokreće se u gradskim društvima Crvenog križa koja dalje koristeći mrežu Crvenog križa prosljeđuju predmet prema drugim društvima ili nacionalnom uredu.
SLUŽBA SPAŠAVANJA NA VODI
Početkom 1996. godine Hrvatski Crveni križ postao je punopravni član Međunarodne federacije za spašavanje života na vodi (International Life Saving Federation – ILS). Nakon primitka u članstvo, Hrvatski Crveni križ započeo je s ustrojem Službe spašavanja života na vodi u Republici Hrvatskoj.
Hrvatski Crveni križ na temelju javne ovlasti (Zakon o Hrvatskom Crvenom križu, NN 71/2010) «vodi Službu spašavanja života na vodi na temelju međunarodno priznatih standarda, provodi tečajeve za osposobljavanje spasilaca, instruktora i voditelja spasilačkih postaja, vodi evidenciju o osposobljenosti spasilaca, instruktora i voditelja spasilačkih postaja, te provodi obnovu znanja i praktičnih vještina spasilaca. Donosi pravila i standarde spasilačkih postaja i provodi procjenu rizika na kupalištima».
Osposobljavanje spasilaca i obnova licenci
Svake godine Služba preko Društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije vrši animaciju i licenciranje novih spasilaca, te obnovu licence za spasioce kojima je istekla, a ona traje dvije godine.
GDCK Crikvenica se, također, uključuje u animaciju novih kandidata za spasioce na području Grada Crikvenice, te se povremeno organiziraju i pokazne vježbe spašavanja na vodi kako bi se što veći broj građana, turista, ali i potencijalnih novih spasilaca upoznao s radom Spasilačke službe.
Programi prevencije
U te programe spadaju radionice „Nauči kodeks sigurnosti na vodi“ koje se provode u trećim i četvrtim razredima osnovnih škola s područja Grada Crikvenice, kao i za predškolski vrtićki uzrast, te se ovim programom godišnje obuhvati više od 100 djece. Za sedme i osme razrede osnovnih škola organiziraju se trodnevni tečajevi „Junior spasilac“. Radi se o programu kojim se mladi upoznaju s ulogom spasioca te ih se na taj način animira za kasnije, seniorske, tečajeve. GDCK Crikvenica organizira 2 tečaja tijekom školske godine, te se njima obuhvati 20-25 učenika. Oni mladi koji najbolje svladaju zadane vještine i znanja na tečaju, nagrađeni su boravkom u ljetnom kampu za juniore spasioce.
HUMANITARNO – SOCIJALNI PROGRAMI
Jedna od najvećih humanitarno-socijalnih akcija je zajednička sabirna akcija „Solidarnost na djelu“ kojom se prikupljaju novčana sredstva i materijalna dobra (hrana, odjeća, obuća, higijenske potrepštine i dr.). GDCK Crikvenica, uz nabavku paketa ili bonova za hranu, svake godine osigura nabavku i nekog vrijednog aparata. Tako su, npr., od sredstava akcije Solidarnost na djelu proteklih godina nabavljeni EKG aparat za potrebe Hitne medicinske službe Crikvenica, sufinancirana je nabavka automatskog vanjskog defibrilatora za potrebe crikvenicčkih vatrogasaca, a nabavljena su i dva isušivača prostora za potrebe građane Crikvenice u slučaju poplava.
GDCK Crikvenica je 2013. godine otvorilo i skladište za odjeću i obuću gdje se organiziraju dežurstva volontera dva puta mjesečno, te svi građani mogu donirati rabljenu odjeću i obuću, odnosno građani u potrebi mogu doći i dobiti donaciju potrebne odjeće i obuće.
GDCK Crikvenica, također, posuđuje i ortopedska pomagala (medicinski krevet, hodalice, kolica).
ZAŠTITA ZDRAVLJA
GDCK Crikvenica provodi različite aktivnosti kao što su zdravstveno – edukativna predavanja i akcije za građane ili radionice za djecu i mlade. Organiziraju se javnozdravstvene akcije (mjerenje tlaka i šećera u krvi, nordijsko hodanje i dr.), obilježavaju značajni dani posvećeni zdravlju i bolesti.
Od 2012. Godine, GDCK Crikvenica, zajedno s Klubom dijabetčara Crikvenica i Srednjom školom dr. Antuna Barca obilježava Svjetski dan dijabetesa (14.11.) prezentacijom i degustacijom jela za dijabetičare.
MLADI I VOLONTERI
Svrha rada s mladima je razvijanje osjećaja humanosti, tolerancije, suosjećanja i razumijevanja među mladima. Jedna je od zadaća uključiti što veći broj mladih u različite aktivnosti i programe Crvenog križa kako bi im se omogućilo kvalitetnije provođenje slobodnog vremena, stjecanje novih znanja i vještina, izgradnja društvenih mreža i odnosa kao i njihova prirpema za ulazak u svijet odraslih kao ravnopravni pojedinci.
Mladi se udružuju u osnovne organizacije mladih Crvenog križa koje se organiziraju pri školama ili izravno pri društvima Crvenog križa. Član mladih može biti svaka mlada osoba koja želi dio svog slobodnog vremena posvetiti radu Crvenog križa, redovito plaća članarinu i prihvaća načela rada Crvenog križa.
PREVENCIJA TRGOVANJA LJUDIMA
Trgovanje ljudima obuhvaća vrbovanje, transport, prebacivanje, skrivanje ili prihvaćanje osoba, korištenjem prijetnje ili sile ili drugih oblika prisile, otmice, prijevare, obmane, zloupotrebe vlasti ili ranjivosti položaja ili davanja i primanja novca ili olakšica kako bi se postigao pristanak osobe koja ima kontrolu nad drugom osobom, a sve u svrhu iskorištavanja. Iskorištavanje uključuje prostituciju ili neke druge oblike spolnog iskorištavanja, prisilni rad ili usluge, stavljanje u ropstvo ili njemu slične odnose, služenje pa čak i odstranjivanje organa.
GDCK Crikvenica, uz pomoć Društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije, organizira provođenje programa prevencije trgovanja ljudima putem radionica za djecu osmih razreda osnovne škole i završnih razreda srednje škole. Cilj radionica je upoznati mlade s načinima na koje mogu biti uvučeni u lanac trgovanja ljudima i s mjerama prevencije.
ZAJEDNIČKE AKCIJE HRVATSKOG CRVENOG KRIŽA
Svjetski dan Crvenog križa i Crvenog polumjeseca – 8. svibnja
Tjedan Crvenog križa od 8. do 15. svibnja
Natjecanje mladih Hrvatskog Crvenog križa – školska /općinska/gradska natjecanja (ožujak), međužupanijska natjecanja (travanj) i državno natjecanje (svibanj)
Svjetski dan prve pomoći – druga subota u rujnu
Tjedan borbe protiv tuberkuloze od 14. do 21. rujna
Sabirna akcija “Solidarnost na djelu” – listopad
Dan dobrovoljnih davatelja krvi – 25. listopada
Tjedan solidarnosti od 8. do 15. prosinca
Mjesec borbe protiv alkoholizma, nikotinizma i ovisnosti o drogama od 15. studenog do 15. prosinca
Uključivanje u aktivnosti i obilježavanje prigodnih datuma drugih organizacija s ciljevima sličnim zadaćama Hrvatskog Crvenog križa: (Međunarodni dan civilne zaštite i Dan civilne zaštite RH – 1. ožujka, Svjetski dan zdravlja – 7. travnja, Dan planeta Zemlje – 22. travnja, Svjetski dan darivatelja krvi – 14. lipnja, Svjetski dan izbjeglica – 20. lipnja, Svjetski dan borbe protiv zlouporabe droga – 26. lipnja, Međunarodni dan mladih – 12. kolovoza, Svjetski dan humanosti – 19. kolovoza, Međunarodni dan nestalih osoba – 30. kolovoza, Međunarodni dan starijih osoba – 1. listopada, Svjetski dan smanjenja rizika od katastrofa – 13. listopada, Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima – 18. listopada, Dan borbe protiv AIDS-a – 1. prosinca, Međunarodni dan volontera – 5. prosinca i dr.).
Ostale akcije koje zbog izvanrednih potreba utvrdi Glavni odbor Hrvatskog Crvenog križa.